(Ne)Schopnost lišit se

9. října 2015 v 14:55 | Neruďák
Nadpis vyloženě vybízí napsat něco o nepřizpůsobivosti "přištěhovalců", ale toto kontroverzní téma dneska vypustím. Nechci si kazti den. Pojmu to tedy trochu z jiného konce...

Schopnost lišit se je podle mne v současné době velice důležitá Ne každý je k tomu ale, ať už geneticky, psychicky, nebo jakkoli jinak vybaven. Zdá se mi, že na první pohled se chce lišit každý. Hlanvě u mladých vidím, jak si zakládají na INDIVIDUALITĚ. Hlavně, aby se NĚČÍM, lišili. Přitom vidím, jak v postatě jsou všichni stejní. "Jen, aby na sobě neměla ty stejné šaty jako já", přitom vnitřně jsou tak stejné...Sluchátka v uších, nejnovější módní trendy. Ach, jak jste stejní.

Onehdá jsem jel ve vlaku. Naproti mě seděla dívka. Průměrná, na první pohled ničím nevýrazná, slečna. Věk možná kolem dvaceti. Zazvonil ji telefon a ona zcela samozřejmě vytáhla ten starý typ Nokie. Takový ten modrý. Všichni si jej jistě pamatujeme. Taky jsem jej dlouhá léta vlastnil. Mile vyřídila hovor, položila jej, schovala mobil a povídala si dál s chlapcem, nejspíše kamarádem. Představil jsem si vnuky a vnučky svých známých a kamarádů, se kterýma se občas vídávám, i když ne zrovna s radostí, a zcela jasně viděl jejich oči v sloup a poznámky typu. "Co to má? Co to je za exota? Jak to může vůbec vytáhnout z báglu?"

Nemyslete si, že běžně ve vlaku "šmíruji" mladé holky. Ale vzhledem k tomu, že to bylo nedávno a seděl jsem hned vedle..a onen mladý pár vedl téma hovoru zdraví, což mě trochu zajímalo, tak jsem si všiml. A právě mi blesklo hlavou, jak by na to reagovala má vnoučata. Přesně ty děti, které prahnou po nejnovějších tabletech, mobilech a všech možných serepetičkách.Nejsou ještě tak staré, aby to nějak zarputile řešily, ale bez poznámky by to asi také nenechaly.

Abych se dostal k podstatě věci. U téhle dívky jsem si řekl, je jiná, jiná, než ostatní. Ne proto, že má starý mobil. Ale proto, že jej vytáhla bez náznaku studu, rozpaků...a tak samozřejmě. To je dle mého člověk, který se dokáže lišit. Ne, neurvale, násilně. Prostě má hezkou vlastnost lišit se a běžně s tím žít.

Takových lidí, já si vážím. Lidi jsou zlí, děti jsou zlé. Lišit se v dnešní době mnohdy pořád znamená být vyvrhelem. Nechci teď zabíhat do otázek rasismu, ani podoných vážných témat. Vezměme v potaz mnohem banálnější věci. Třeba nové boty. Nemáš značkové boty, oblečení? Jsi "socka" a jsi vyčleněný. Ano, i takto to v současné době chodí. Bohužel mezi dětmi.

Co je podstatné. Vést děti k tomu, aby si vážily své individuality a přijaly schopnost lišit se. Aby se necítily zle, i když jsou vyčleňovány. Jak ale dítěti vysvětlíte, že když nemá nové značkové boty, ostatní ho neberou? Je to těžké. Říct, o takové "kamarády" není třeba stát? Ale co, když je takových většina? Mají děti zůstat ve své INDIVIDUALITĚ zcela osamoceni? Nevím. Já už toto naštěstí řešit moc nemusím. Ale řeší to mé děti. Jak se s tím perou? Statečně. Ale jestli dostatečně, to netuším.

Přál bych si, aby se má vnoučata naučila být jako dívka z vlaku. Uměli přijmout svou odlišnost a žili s ní normálně a šťastně na vzdory okolí.

Odlišnost společensky přijatelnou. Nemyslím tím to, že budou páchat nějakou hrůzu jako jsou atentáty a jiné nelidské zločiny.Takové odlišnosti by neměl příjimat nikdo, nikde a to napříč vším...


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ježurka Ježurka | E-mail | Web | 9. října 2015 v 15:13 | Reagovat

Tak jsem náhodou klikla na tvůj článek a koukám, že tak nerudný dědek zase nebudeš. Pravda je, že to není vždy pravidlem, jak se zachovala ta dívka, o které jsi psal, ale myslím, že i tací jsou naše vnoučata a je to dobře. Něco o tom taky vím jako starší babka - seniorka.

2 deniknerudnehoduchodce deniknerudnehoduchodce | 9. října 2015 v 15:21 | Reagovat

Ježurko, s tím nerudným důchodcem...Je to trochu nadsázka, i když už jsem to o sobě slyšel. Někdy v životě nastanou okamžiky, kdy nemáme zcela dobré období a prostě u nás mi to dali trochu vyžrat. Ale oni ví, že si to mohou dovolit, že to strávím. Takže doopravdy žádný velký neruda nejsem, ale to už snad musí být každému, kdo  alespoň občas zavítá na mou stránku, jasné.

3 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 9. října 2015 v 19:39 | Reagovat

Já tady rozhodně nejsem poprvé a zároveň doufám, že zdaleka ne naposled :-)
Rudný a nebo nerudný, tenhle důchodce se mi líbí :-)
A tenhle Váš článek se mi líbí taky :-)
Jen bych chtěla dodat, že ani těm dětem nezáleží na "značkovosti" oblečení :-)
Pokud někoho chtějí vyloučit, najdou si záminku...
Když to nebude nejnovější typ mobilu, ani značkové boty, bude to něco jiného.
Účes, péče rodičů, způsob chůze, výslovnost...
A sláva těm, kterým to bude fuk :-)
I svojí maličké už jsem musela vysvětlit, že někdy se děti nechtějí kamarádit a pak to schovávají za takovéto věci :-) Moje malá má tu smůlu, že je obézní...
Ale když tak vidím, s čím vstoupila na základku, pak má možná spíš štěstí :-)
Už je poučená o všech možných způsobech, jak mohou děti ubližovat jiným dětem, je na to připravená a umí se s tím srovnat :-)

4 Lucie Česalová Lucie Česalová | E-mail | Web | 10. října 2015 v 1:31 | Reagovat

Klikla jsem ze zvedavosti. Jednoho "nerudu" (tedy hlavne po ranu) mam doma, tak jsem si chtela udelat radost, ze v tom nelitam sama. A hle, litam. :-D. Skvely clanek, budu chodit casteji.

5 deniknerudnehoduchodce deniknerudnehoduchodce | 12. října 2015 v 7:59 | Reagovat

Beruschka, máte pravdu. Děti, pokud chtějí, najdou si vlastně cokoli. A smutný fakt je ten, že to okoukají mnohdy od nás dospělých.

6 deniknerudnehoduchodce deniknerudnehoduchodce | 12. října 2015 v 8:03 | Reagovat

Beruschka a Lucie Česalová, děkuji za pochvalu. Pochvala a ještě od žen muže vždy potěší.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama